0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Wśród właścicieli zwierząt  nie ma jednomyślności  w sprawie idealnego rozwiązania  problemu  opieki nad zwierzakiem w czasie  urlopu. Dla jednych prawdziwy odpoczynek to nie tylko zmiana  otoczenia  ale i  wolność od codziennej rutyny, w tym od porannych spacerów, na przykład.

Inni, przeciwnie, niepokoją się jak ich pupil znosi samotność i zwyczajnie tęsknią za jego obecnością. Zabrać więc psa na urlop czy zorganizować mu opiekę?

Przeanalizuj za i przeciw. Ostateczna decyzja i tak należy do ciebie. Jeśli wybierasz się na zorganizowaną przez biuro podróży  dwutygodniową wycieczkę all inclusive , nie czytaj dalej tego tekstu. Wiadomo, że nie zabierzesz zwierzaka do eleganckiego hotelu. Jeśli jednak  nie jesteś wielbicielem egzotycznych „gotowców” i  lubisz sam organizować  wypoczynek bądź to w kraju  lub  też za granicą a do celu  podróży dotrzesz własnym  pojazdem  w ciągu kilku dni z noclegami  po drodze, możesz przemyśleć zabranie  ze sobą czworonożnego ulubieńca. Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów, składających się np. z  wolno stojących domków, akceptuje  gości ze zwierzakami.  Warto sprawdzić  ten fakt na stronie  internetowej pensjonatu. Zazwyczaj miejsca, w których nocleg  zwierząt jest możliwy, jest oznakowany  charakterystyczną ikoną. Oczywiście, za pupila uiszcza się dodatkową opłatę ale plusem jest świadomość, że nikogo nie obciążasz  obowiązkiem troszczenia się o potrzeby twego psa. Może rodzice lub przyjaciele nie mają serca odmówić twojej prośbie o opiekę. Na pewno każdy właściciel zdaje sobie jednak sprawę, że jest  to poważne obciążenie dla osoby, decydującej się na pomoc. Zaprzyjaźnieni właściciele zwierząt  chwalą rozwiązanie  na zasadzie wzajemnej przysługi. Nasz Fafik  pobędzie u Kowalskich w czasie wyjazdu rodzinnego za co zrewanżujemy się im identyczną przysługą podczas ich urlopu i przygarniemy w gości ich czworonoga.

Niezbędnik podróżnika.

Jeśli zabieramy psa w podróż, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie czworonożnego pasażera do drogi.

Koniecznie  zajrzyj do weterynarza na badanie kontrolne aby w podróży nie wyskoczyło np. zapalenie ucha lub inna przykra dolegliwość. Nie zapomnij spakować zażywanych przez pupila medykamentów ( jeśli ma przepisane).Kup psu pasy bezpieczeństwa, zwłaszcza, jeśli jest duży . Nie jest to wielki wydatek (około 35-45 zł) a zapobiegniesz nadmiernemu kręceniu się psa w podróży. Ponadto w razie zderzenia pies może zranić  podróżujących z tobą pasażerów lub sam  narazić na szwank swoje życie.

Nie zapomnij  o zabraniu legowiska, miski, świeżej wody do picia  i podręcznego zestawu opatrunkowego . Mój pies po wyprawie do lasu przeciął łapę  na opuszku na tyle niefortunnie, że niezbędne okazało się zszycie głębokiej rany w narkozie.

Podczas podróży pies doskonale radzi  sobie bez jedzenia przez około 10 godzin. Na dłuższych trasach robimy kilka  przerw i podajemy niewielką porcję suchej karmy a do tego koniecznie wodę. O wiele łatwiej podróżuje się ze szczeniętami, które zazwyczaj wchodzą  pod siedzenie i przesypiają część trasy. Pamiętajmy o koniecznych postojach na rozprostowanie łap i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Odradzam jednak spuszczanie psa ze smyczy w nieznanym miejscu. Ekscytujący zapach może być tak silnym bodźcem, ze ani się obejrzymy jak nasz pupil ucieknie nam z pola widzenia.

Nie polecam przekarmiania zwierzaka przed podróżą. Dla niektórych zwierząt jest to silny stres i mogą się zdarzyć niemiłe sensacje żołądkowe. Dobrze jest przyzwyczajać psa do podróży od szczenięcia.  Zafundować  mu kilka wypadów weekendowych  aby  zrozumiał nasze oczekiwania. Ale jeśli pojazdu używamy tylko podczas wypraw do lecznicy weterynaryjnej, pies nie zareaguje radosnym podekscytowaniem na naszą wakacyjna podróż  i może  sygnalizować stres. Jeśli nasz pupil pochodzi ze schroniska, warto aby stres socjalizacji w naszym domu nie nałożył się w zbyt krótkim czasie na stres wyjazdu na wakacje.  Pies może  się obawiać ponownego porzucenia. Dobrze jest poznać jego charakter i obyczaje, zrozumieć, co go  stresuje a jakie sytuacje dopuszcza bez protestu. Warto dać  psu czas  na zaakceptowanie nowego domu oraz przygotować do podróży na wakacje poprzez kilka wcześniejszych „jazd  próbnych”. W  przypadku zwierzaków „adoptowanych” sprawdza się zasada: „Co nagle to po diable”. Domowe legowisko, własna miska, ta sama karma, którą  zwierzak przed wyjazdem jadał w domu ,bardzo ułatwią  mu aklimatyzację w miejscu naszego odpoczynku.  W wielu miejscach   ( na przykład  na teren Parku Narodowego  ) zabrania się wstępu zwierzętom.  Upewnijmy się, czy podczas rodzinnej wycieczki w miejsce niedozwolone dla czworonogów będziemy mogli zostawić psa w cieniu, w samochodzie z obowiązkowo uchylonym oknem i dostępem do wody. Uwaga! Zamykanie zwierzaka w samochodzie w miejscu nasłonecznionym może doprowadzić do jego śmierci! Nie bądźmy bezmyślni! Przed wyjazdem albo ostatecznie  wkrótce  po przyjeździe na  miejsce wypoczynku zanotuj numer telefonu , adres  i godziny otwarcia najbliższej lecznicy. Wypadki chodzą nie tylko po ludziach….

Dobrze byłoby zakupić obrożę insektobójczą lub zaaplikować zwierzęciu krople przeciwko kleszczom i innym insektom  ( ten ostatni preparat działa około 4- 6 tygodni. Pamiętajmy, ze po zaaplikowaniu kropli nie wolno zwierzaka kąpać ani głaskać przez  kilkanaście godzin. Dobrze zapuścić preparat na skórę ściśle według instrukcji na opakowaniu . Uwaga! Ilość  preparatu potrzebnego  do skutecznej ochrony   jest uzależniony od wagi psa!  Preparat aplikujemy   przed udaniem się psa na nocny spoczynek.

U celu podróży.

Z naszym (wówczas) 2 -miesięcznym labradorem Biszkoptem, spędziliśmy  5  lat temu  uroczy urlop nad Bałtykiem w miejscowości Dąbki. Sunia biegała po lesie,  taplała się w morzu, uwielbiała zagrzebywać się w ciepłym piasku a po 3 godzinach  codziennego plażowania ( na szczęście w rozsądnej temperaturze ) , wracała do pensjonatu na solidną, kilkugodzinną drzemkę.

Noce spędzała na swoim legowisku w łazience, ze względu na łatwość  utrzymania tego pomieszczenia w czystości. Cała rodzina znakomicie wspomina ten czas,  było bardzo śmiesznie, szczenię dostarczyło nam zarówno wzruszeń jak i rozrywki!. Syn żartował nawet, że szczenię przysporzyło nam wielu sympatyków a gdyby za każde zrobione z wdzięcznie pozującą do zdjęć  sunią zdjęcie  policzyć tylko złotówkę, zwróciłoby  się nam połowę kosztów wyjazdu!

Oczywiście,  pies w nowym otoczeniu nie może być pozostawiony sam sobie na dłużej niż 2-3 godziny. Może się bowiem okazać, że  do kosztów wypoczynku będziemy zmuszeni doliczyć  zwrot zakupu nowych drzwi lub mebli w pensjonacie ( młode psy lubia ostrzyć ząbki i uwielbiają gryźć dlatego zostawiając młodego  psa na krótki czas samemu sobie, zadbajmy o  gumowe gryzaki , które umila mu czas). Jeśli wyjeżdżasz do gospodarstwa agroturystycznego, sprawdź, czy właściciel nie posiada  dorosłego psa tej samej płci. W takim przypadku może cię czekać nie lada wyzwanie. Dorosłe psy tej samej płci rzadko bywają do siebie nastawione przyjaźnie. Pamiętaj, że incydent z bójką i wzajemnym pogryzieniem czworonogów , mieszkających  pod wspólnym dachem może ci zepsuć całe wakacje. Nie zapomnij o zapakowaniu  do bagażu kagańca i smyczy.

Jeśli wybierasz się pod namiot lub na przykład na wieś,  polecam rozważenie zakupu smyczy odblaskowej. Mamy już w sklepach  wybór praktycznych obroży  z bateriami solarnymi, które świecą po zmroku światłem stałym lub pulsującym i ogromnie ułatwiają odnalezienie  zagubionego podczas spaceru pupila. Koszt obroży, t niestety, wydatek około 70-80 zł. Jeśli twój pies nie posiada mikro-czipa z danymi  personalnymi swojego właściciela, spraw mu metalową przywieszkę z wygrawerowanym adresem i numerem telefonu. Tak przywieszka  uratowała kiedyś mojego psa od zaginięcia.

7 lat temu, podczas naszego wakacyjnego pobytu w gospodarstwie agroturystycznym w Umbrii we Włoszech, ucieszyliśmy się na wiadomość, że właściciel posiada dwa urocze, łagodne psy. Niestety, ku naszemu przerażeniu, od rana do późnych godzin wieczornych zwierzęta spędzały czas w klatce, w półcieniu a woda do picia znajdowała się w zielonym od nalotu cebrzyku. Kilka razy prosiliśmy właściciela, by ulitował się nad swoimi podopiecznymi i spuścił je choć raz w ciągu dnia by się wybiegały. Rolnik był jednak zbyt zajęty swoimi obowiązkami i tłumaczył się, że goście  patrzą na wypuszczanie psów niechętnym okiem. Wystarczyło lekko wicągnąc powietrze by dowiedzieć się, dlaczego. Psy nie były czesane ani kapane od wielu miesięcy. Ich nieszczęśliwy miny prześladowały nas przez cały urlop i muszę przyznać, że było nam przykro patrzeć codziennie na ich smutną egzystencję. Łagodność  i potrzeba towarzystwa  biły z ich oczu i smutnych pysków. Pomimo ,że pensjonat był ładny nie chcemy tam więcej wracać ze względu na stosunek właściciela obiektu do zwierząt.

Pies pod domową opieką.

Przygotuj zapasy karmy wraz z  orientacyjną instrukcją  z godzinami  karmienia i dołączona miarką. Jeśli pies zażywa lekarstwa, przygotuj je w widocznym miejscu pobliżu karmy i określ, w jaki sposób podawać je zwierzęciu .Pozostaw w widocznym miejscu adres i telefon do lecznicy, w której twój pies ma założoną kartę .Sprawdź termin szczepienia przeciwko wściekliźnie lub termin zastrzyku antykoncepcyjnego.

W pierwszych dniach po waszym wyjeździe warto by nowy opiekun wyprowadzał psa  na spacery wyłącznie na smyczy. Niektóre czworonogi lubią bawić się w detektywów i sprawdzają ,czy nie znajdą was w ulubionych miejscach. Niestety, w niektórych przypadkach spacer na smyczy jest jedyną bezpieczna opcja pod nieobecność właścicieli. Niektóre czworonogi tracą  apetyt  pod nieobecność państwa. Taką tendencje przejawia nasz wielorasowy „adoptuś”, Sugar.

Jeśli  twój pies boi się burzy lub ma inne fobie, powiedz o nich opiekunowi. Będzie mu łatwiej wyeliminować czynniki stresujące i np. zamknąć psa w domu na czas wyładowań atmosferycznych.

Czasem psy pozostawione same sobie z nudów czy tęsknoty niszczą  przedmioty w domu ( mój  pies zjadł mi kiedyś,  jeszcze w  epoce PRZEDKOMÓRKOWEJ,  skrupulatnie prowadzone notatki do seminarium magisterskiego i referat, który miałam odczytać na pierwszych powakacyjnych zajęciach) a w ostatnich latach po naszym powrocie z wakacji  nie mogliśmy nigdzie znaleźć pilota do telewizora. Jego marne szczątki odkryłam po wielu miesiącach  podczas przekopywania grządek w ogrodzie…. Warto więc by opiekun zastępczy przyłożył się do porządnego spaceru aż do zmęczenia pupila. Nuda psa może nas sporo kosztować….

Jeśli  nie mamy nikogo zaufanego, komu moglibyśmy powierzyć opiekę nad zwierzakiem na czas wakacji, skorzystajmy z opcji hotelu dl zwierzęcia. Ceny  za dobę pobytu wahają się od 35 do 40 zł ( w zależności od tego, czy przywieziemy własna karmę czy  kupimy noclegi z wyżywieniem. Zwierzęta będą miały zapewnioną opiekę a my spokojnie odpoczniemy. Uwaga. Poniżej podaję stronę z listą takich obiektów . Warto wcześniej sprawdzić panujące tam warunki i  zadać wszelkie niezbędne pytania dla rozwiania wątpliwości.

Komu w drogę temu czas. Ze zwierzakiem lub bez, najważniejsze, żeby dobrze odpocząć i wrócić z dobrymi wspomnieniami, czego serdecznie życzę!

 

Na zakończenie chciałabym  zwrócić uwagę na prawdziwą plagę polskich dróg: włóczące się po ich poboczach psy. Warto wiedzieć, że przypadkowe potrącenie zwierzęcia nie jest wprawdzie karane prawem ale przepisy nakładają na kierowcę, sprawcę wypadku z udziałem poszkodowanego zwierzęcia obowiązek   powiadomienia  o zdarzeniu odpowiednich organów. Zobowiązuje do tego art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt: „Kierujący pojazdem, który potrącił zwierzę jest zobowiązany do zapewnienia mu pomocy lub zawiadomienia odpowiednich służb: lekarza weterynarii, pracownika służby leśnej, członka Polskiego Związku Łowczego, strażnika łowieckiego, funkcjonariusza policji lub straży miejskiej (gminnej)”. Zgodnie z art. 37 Ustawy o ochronie zwierząt karą za zaniechanie pomocy potrąconemu zwierzęciu  może być grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych lub 30- dniowy areszt.

Tutaj znajdują się zdjęcia, przykładowe ceny oraz instrukcja mocowania psa w pasie bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu.

Przykładowa oferta hotelu dla psów z wyżywieniem i opcjonalnymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Lista wybranych hoteli dla psów w kraju pochodząca ze strony forum dla miłośników psów.